Brokastis ir tradīciju jautājums. Parasti mēs pat neaizdomājamies vai brokastojam pareizi. Piedāvājam jūsu uzmanībai 7 ēdienus, no kuriem ikdienas brokastīs labāk atturēties.
1. Brokastu pārslas
Daudzi cilvēki reklāmu iespaidā uzskata, ka brokastu pārslas ir barojoša un veselīga izvēle bērniem un pieaugušajiem. Brokastu pārslu iepakojumi bieži ietver norādes par to veselīgumu, piemēram „satur veselus graudus”, tajos ir dažādi vitamīni un dzelzs.
Patiesībā brokastu pārslas satur galvenokārt rafinētus miltus, nevis veselus graudus, un cukuru: vidēji 8 gramus (gandrīz divas tējkarotes cukura) uz 30 g porciju.
Augsts cukura patēriņš veicina aptaukošanās risku, 2. tipa cukura diabētu, sirds slimību un citus hroniskus veselības traucējumus.
2. Mannas biezputra
Šis ir jautājums par tradīcijām. Patiesībā mannas miltos ir maz citu uzturvielu, taču ļoti daudz ogļhidrātu – uz 100 gramiem produkta 74 grami vienkāršo ogļhidrātu. Tādējādi apēdot šķīvi ar mannas putru, mēs uzņemam tukšās kalorijas, kas pārvēršas cukurā, taču nenodrošinam ķermeni ar citām dienas sākumam nepieciešamajām uzturvielām.
3. Pankūkas un vafeles
Gan pankūkas, gan vafeles satur miltus, olas, cukuru un pienu.
Lai gan šajos ēdienos ir vairāk olbaltumvielu nekā dažos citos brokastu ēdienos, pankūkās un vafelēs ir ļoti augstas balto miltu saturs, tātad – tukšās kalorijas. Daudzi pētnieki uzskata, ka rafinēti graudi, piemēram, kviešu milti, veicina insulīna rezistenci un aptaukošanos. Pankūkas parasti ēdam ar ievārījumu, kam ir augsts fruktozes saturs.
4. Tostermaizes ar margarīnu
Tostermaize ar margarīnu var šķist laba brokastu sastāvdaļa, tomēr tā ēst nav veselīgi divu iemeslu dēļ:
Pirmkārt, tā kā maize parasti ir cepta no rafinētiem miltiem, šādas brokastis nodrošina maz uzturvielu un šķiedrvielu. Tās satur daudz vienkāršo ogļhidrātu un maz šķiedrvielu, tāpēc ļoti ātri paaugstina cukura līmeni asinīs. Paaugstināts glikozes līmenis asinīs noved pie ātrākas izsalkuma sajūtas un vēlmes našķoties, kas var ar laiku var palielināt svaru.
Otrkārt, margarīns satur transtaukskābes – neveselīgāko tauku veidu, ko varat lietot uzturā. Transtaukskābes ir mākslīgs veidojums. Mūsu organisms transtaukskābes nesaprot: tās izmaina omega3 un omega6 vielmaiņu, kā rezultātā mainās šūnu membrānas caurlaidība – respektīvi, mainās normāla šūnu darbība. Līdz ar to transtaukskābes ir faktors, kas veicina visdažādākās slimības ieskaitot diabētu, sirds slimības un aknu aptaukošanos. Margarīns var būt marķēts arī “bez transtaukiem”, taču, lai arī mazāk, tajā joprojām būs transtaukskābes
5. Smalkmaizītes
Smalkmaizītes ir gatavotas no rafinētiem miltiem, augu elļām un un cukura. Tie visi ir neveselīgi produkti. Vienīgā veselīgā sastāvdaļa tajās ir olas. Arī kēksi, tāpat kā smalkmaizītes, ir mazas kūkas. Lai jūs nemulsina pievienoti augļi. Kēksā ieceptās rozīnes neko vērtīgu, izņemot papildus cukuru nedos.
6. Augļu sula
Neskatoties uz veselīga dzēriena reputāciju, lielveikalos nopērkamā augļu sula tetrapakās ir viena no sliktākajām izvēlēm. Visdrīzāk tā saturēs ļoti maz sulas un būs saldināta ar cukuru vai fruktozi saturošu kukurūzas sīrupu.
Augsts cukura saturs produktos veicina aptaukošanās, metabolisko sindromu, 2. tipa cukura diabētu un citu slimību risku.
Metaboliskais sindroms tiek uzskatīts par mūsdienu slimību, ko dēvē arī par ābola veida aptaukošanos, kad visresnākā ir auguma rumpja daļa un vēders, bet rokas un kājas salīdzinoši tievas. Pacientiem ar abdominālo adipozitāti ( ābolveida aptaukošanos) novēro pazeminātu insulīna jutību taukaudos, muskuļaudos, aknu šūnās, kā rezultātā attīstās hiperinsulinēmija (palielināta insulīna koncentrācija asinīs). Šiem slimniekiem rodas tauku vielmaiņas traucējumi, attīstās augsts asinsspiediens, II tipa cukura diabēts, reizēm paaugstinās urīnskābes koncentrācija asinīs. Ja tas laikus netiek diagnosticēts un ārstēts, metaboliskais sindroms rada nopietnus orgānu bojājumus.
Pat 100% augļu sula satur daudz cukura.
Liela daudzuma augļu sulas lietošana var ietekmēt jūsu svaru un veselību tāpat kā citi saldinātie dzērieni.
7. Saldināts beztauku jogurts
Beztauku izklausās cerīgi, taču tas nozīmē, ka tauki būs aizstāti ar cieti, cukuru, saharozi, kā arī, protams, pievienoti dažādi aromatizatori ar nolūku iegūt tīkamu konsistenci un garšu, lai mēs produktu pirktu.
Ja vēlaties jogurtu, mēģiniet jau kādu laiku arī mūsu veikalos pieejamos grieķu, islandes, turku jogurtu. Tajos var nebūt tauku, papildus pievienota cukura un cietes, bet ir paaugstināts olbaltumvielu daudzums. Protams, pirms pirkt, vēlams neuzķerties uz iepakojuma dizainu un palasīt arī etiķeti ar sastāvu.
- Vairāk par brokastīm lasiet Kā pareizi plānot ēdienreizes?