Banāni ir vieni no populārākajiem augļiem pasaulē. Banāni nav dārgi, ir viegli paņemami līdzi un ērti lietojami kā uzkoda ikdienā.
Ievadot „Google” meklētājā „banāni” lasām, ka banāni ir teju vai kārtējais brīnumlīdzeklis, kas palīdz samazināt svaru, palīdz pret depresiju un ir garants labam garastāvoklim. Tie uzlabo redzi, stiprinā kaulus, nodrošina labu miegu un visbeidzot profilaktiski palīdz cīņā pret vēzi (te iederētos emocijikona „smaidiņš”).
Lai noskaidrotu, cik vērtīgs ir banāns patiesībā, vispirms ieskatīsimies uzturvielu faktos:
Viens vidēja izmēra banāns satur apmēram 105 kalorijas.
Uzturvielas banānos
Uz 100 gramiem neapstrādātu banānu:
Lai gan glikēmiskais indekss banāniem ir salīdzinoši zems (30 negataviem, līdz 60 gataviem banāniem), tajos ir daudz kaloriju, ogļhidrātu un cukura.
Vitamīni un minerālvielas banānos
% no ieteicamās dienas devas, vidēja izmēra banāns:
Banāni ir labs kālija avots. Uzturs ar augstu kālija saturu var pazemināt asinsspiedienu cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu un pozitīvi ietekmēt sirds un asinsvadu veselību. Banānos ir daudz B6 vitamīna. Viens vidēja lieluma banāns var nodrošināt līdz 33% no B6 vitamīna ieteicamās dienas devas. Tāpat kā vairums augļu, banāni ir labs C vitamīna avots.
Šķiedrvielas
Šķiedrvielas ir tādi ogļhidrāti, kas netiek sagremoti augšējos gremošanas orgānos.
Banānos ir augsts šķiedrvielu un tā saucamās „noturīgās cietes” saturs. Kaut arī lielākā daļa cietes organismā tiek pārstrādāta glikozē, noturīgās cietes darbojas līdzīgi kā šķiedrvielas.
Šeit mēs runājam par banānos esošo augu cieti, nejaukt ar noturīgo cieti, kas rodas pārtikas termiskās apstrādes procesā un rūpnieciski pagatavotu, ķīmiski modificētu noturīgo cieti.
Šķiedrvielas nodrošina barību labvēlīgajām baktērijām zarnu traktā, labvēlīgi ietekmējot zarnu trakta darbību, rada sāta sajūtu un samazina cukura līmeni asinīs pēc maltītes.
Vairāk šķiedrvielu būs zaļos, nevis gatavajos banānos.
Vai banāni palīdz notievēt?
Banāni nebūs pats „diētiskākais” auglis, ar ko aizrauties, ja vēlaties zaudēt lieko svaru.
No vienas puses banānos ir diētiskiem produktiem raksturīgās šķiedrvielas un minerālvielas, no otras puses – tajos ir daudz kaloriju, ogļhidrātu un cukura, kas neveicina liekā svara zaudēšanu.
Vai ēst banānus ir veselīgi?
Šis ir ļoti interesants jautājums.
Kā iepriekš nokaidrojām, apskatot uzturvērtības kategorijās, banāni nav gluži ideāla maltīte, taču nav arī tā sliktākā uzkoda: iespējams, industriāli audzētie banāni nebūs tik vērtīgi kā minēts uzturvielu skaitļos, taču šie augļi satur šķiedrvielas un daļu mums nepieciešamo minerālvielu un vitamīnus vērā ņemamā daudzumā.
Šaubīties liek fakts par ko daudzi būs dzirdējuši: banāni var pretendēt uz titulu „visvairāk ar pesticīdiem smidzinātais auglis pasaulē”.