vitamīni

Vitamīni. To saturs pārtikas produktos

Vitamīni nepieciešami visu orgānu un sistēmu normālai funkcionēšanai, organisma augšanai un attīstībai, redzes un asinsrades procesiem, kaulu kalcifikācijai un citām dzīvībai svarīgām funkcijām.

Tie palielina organisma spēju pretoties infekcijām. Kopā ar dažām citām vielām izmainot fizioloģisku procesu gaitu un organisma reaktivitāti, vitamīni palīdz organismam piemēroties visdažādākiem nelabvēlīgiem eksistences apstākļiem. Vitamīni nedarbojas izolēti, tie ir cieši saistīti ar citām uzturvielām, fermentiem un hormoniem.

Latvijas iedzīvotājiem visbiežāk vērojasm C vitamīna deficīts. Tas izskaidrojams ar dārzeņu un augļu nepietiekamu lietošanu.

Gatavojot ēdienu, daļa vitamīnu iet zudumā. Vitamīnu daudzumu produktos samazina termiska apstrāde (it īpaši atkārtota sildīšana), saules gaisma (ēdiens atstāts gaišā telpā), skābeklis (vārīšana bez vāka, pārliešana no viena trauka otrā).

Vitamīnu saturs pārtikas produktos uz 100g (tabula)

Vitamīnu nozīme mūsu organismā

 • A vitamīns nodrošina normālu redzi un gēnu ekspresiju. Uztur reproduktīvās sistēmas normālu darbību, augļa attīstību un imūnās sistēmas darbību.
 • B1 vitamīns pozitīvi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, gremošanas orgānu, endokrīnās un nervu sistēmas darbību.Šis vitamīns nepieciešams pareizai ogļhidrātu maiņai.
 • B2 vitamīns darbojas kā koenzīms daudzās oksidēšanās-reducēšanās reakcijās, tai skaitā audu elpošanas ciklā.
 • B3 vitamīns ietilpst daudzu fermentu sastāvā un piedalās tauku, ogļhidrātu un olbaltumvielu maiņā.
 • B6 vitamīns galvenokārt piedalās olbaltumvielu maiņā. Tas aizkavē organisma novecošanos, nodrošina kuņģa sulas izdalīšanos, ūdens līdzsvaru, normalizē asinsriti.
 • B9 jeb AB vitamīns – folijskābe – ir aminoskābju un olbaltumvielu metabolisma procesu koenzīms. Darbojas megaloblastiskās anēmijas, miokarda infarkta, aterosklerozes un trombozes profilaksei.
 • B12 vitamīns nodrošina šūnu dalīšanos. Tas ir megaloblastiskās jeb perniciozās anēmijas profilakses līdzeklis.
 • C vitamīns ir antioksidants, kas samazina nelabvēlīgo brīvo radikāļu iedarbību uz šūnām. Kofaktors oksidēšanās-reducēšanās norisēs, vara un dzelzs vielmaiņā. Nodrošina normālus saistaudus, stimulē virsnieru hormona noradrenalīna un serotonīna sekrēciju.
 • D vitamīns sintezējas nierēs, kā arī ādā ultravioleto staru ietekmē. Uztur un līdzsvaro kalcija un fosfora līmeni serumā, nodrošinot normālu kaulu attīstību un augšanu. Tas nepieciešams veseliem matiem, imūnsistēmas stiprināšanai.
 • E vitamīns neitralizē brīvos radikāļus. Tas stimulē specifisko dzimumorgānu un vairogdziedzera hormonu veidošanos, palīdz neauglības gadījumā un sekmē augļa attīstību grūtniecības laikā.
 • H vitamīns nepieciešams ādai, matiem, nagiem, nerviem, asins cukura līmenim, muskuļiem, tauku un ogļhidrātu vielmaiņai.
 • K vitamīns piedalās kaulu metabolismā un asnisreces procesā. Nepieciešams aknu un žultsvadu slimību, arī brūču dziedēšanai.
 • PP vitamīns ir nepieciešams, lai nodrošinātu enerģijas līdzsvaru šūnās. Tas ir iesaistīts praktiski visos vielmaiņas procesos.

Veselīgs uzturs ir dzīvesstils visai ģimenei – šodien, pēc 5 gadiem un vienmēr. Vairāk par to, kā teorētiskās zināšanas ieviest reālajā dzīvē un kā sabalansēt ikdienas uzturu praksē uz sava šķīvja, uzzināsi apmeklējot mūsu Dzīvesveida projektus.

2018-12-13